Kolobežkovanie môže byť zábava aj ekonomicky výhodný liečebný, rehabilitačný a preventívny prostriedok
Kedysi patrilo kolobežkovanie takmer výlučne deťom. Ostatných pätnásť rokov však vo viacerých krajinách zaznamenávame rozmach jazdy na dvojkolesových kolobežkách ako alternatívnom mestskom dopravnom prostriedku. Je menej obvyklým, ale o to zaujímavejším druhom rekreačného či pretekárskeho športovania.
Tento trend prišiel aj na Slovensko. Len treba prekonať estetický ostych z relatívnej novinky. Kolobežka môže byť univerzálnym prostriedkom na jazdu rôznymi prírodnými i mestskými terénmi. Stačí si len vybrať správny typ a model. Nedávno boli v Česku zaujímavé preteky. Na štart v dopravnej špičke ulicami preplnenými častými zápchami sa postavil cyklista, kolobežkár, šofér auta a účastník mestskej hromadnej dopravy. Zvíťazil jazdec na kolobežke s tesným náskokom pred cyklistom. Najpomalšie bolo auto.
Dnešné kolobežky sú elegantné, skladné aj skladacie (pri príchode do zamestnania ich možno zložiť a uložiť do kancelárie), majú moderný účelný a sympatický dizajn. Detskej drevenej alebo železnej, ktorú si starší pamätajú z detstva, sa v ničom nepodobajú. Materiál konštrukcie je iný a podstatne kvalitnejší, majú množstvo komponentov od renomovaných výrobcov, dve brzdy, nosiče či svetlá. Na kolobežke sa stojí, preto na rozdiel od bicyklovania doprajete oddych usedeným partiám tela aj úľavu pri typickom kancelárskom ochorení – „zlatej žile“, čiže hemoroidoch. To však neznamená, že by ste sa na kolobežke poriadne neponamáhali a nemali z nej náležitý zážitok.
Už pri jazde 3 krát týždenne je vidieť a citíť pozitívne zmeny kolobežkovania na naše telo 😉